מאמרים

"ברית הזוגיות" כפתרון לנישואים בישראל- האומנם?

הסכמי הסטטוס קוו האגדיים שנחתמו ערב עצמאות מדינת ישראל בין ראשי הממסד הציוני חילוני אל מול הפלג החרדי דתי אורתודוקסי השמרן נועד להשתית סדר ויחסי גומלין נאותים בין העגלה המלאה לעגלה הריקה כלשונם של בעלי משורה. אולם אחת לכמה שנים צצה לה סוגיא כזו או אחרת במפתיע המערערת קלות את ההסכם ההיסטורי זה המקבל מפעם לפעם פנים חדשות. ואם בפנים חדשות עסקינן הרי שבמקרה הזה לא בטוח של נוכל לברך כשהגיעו פנים חדשות ודי לחכם המשכיל ברמזי מילים אלו.

לאחרונה הושמעו בכלי התקשורת מחלוקת בין רבני צוהר למשרד הדתות. ארגון צוהר הינו ארגון של פלג מרבני הציונות הדתית האורתודוקסית השואף לקרב בעזרת ארגונו ללא עמל ותמורה את ליבם של החילונים אל טקסי היהדות המסורתיים כברית מילה וחתונה יהודית כשרה. הויכוח החל סביב שימושם הלא חוקי של רבני צוהר ביכולת הרישום של זוגות צעירים לצורך עריכת חופה גם שלא במקום מגוריהם זאת כדי שרבנים מן הארגון יוכלו לחתן אותם על אף שהם אינם מן הישוב כפי המתבקש בחוק הישראלי. אחר ויכוחים רבים הושמע לאחרונה בשורה לפיה הושגה פשרה חוקתית בנושא זה והממשלה תקבל את טענותיהם של רבני צוהר שסגירת דלת בפני רבנים אלו לעריכת חופות לציבור הישראלי החופשי כמוה כאסון.

לאחרונה הושמעו קולות מקרב פובליציסטים בכרים נושאי דומיין הן מהתקשורת הכתובה והן המקוונת על פתרונות הכרחיים לנושא הנושא בישראל. לדעתם חייבת להיות אלטרנטיבה שאיננה נשענת על ההלכה היהודית והממסד הרבני. לדעתם על אף שיוזמה מצד רבני צוהר מבורכת היא הרי שיש לנו להתבונן האם גם בתוך מפעל מבורך זה לא מסתתר אותו מפעל רבני אורתודוקסי המשליט את דעותיו ואמונתו על תושבי ישראל שברובו הגדול אינו משתייך לממסד הרבני באשר הוא גם אם הוא מצטייר כידידותי.

למד על ימי כיף לעובדים מכל מקום על טענה זו אנו נרצה להשיבהמשך מאמר