מאמרים

בואו נקבע אנחנו את פני הממשל בארץ

כיצד ניתן לעשות את הילדים במדינת ישראל לאזרחים בוגרים טובים ומסורים? התשובה לשאלה המסובכת הזו תקבע במידה רבה את פני המדינה לפחות בשני העשורים הקרובים. הזרעים שנשתול היום בליבם של הזאטוטים, ינבטו להיות צמחים גדולים ולנו יש את האפשרות להתערב גם בסוג הזרעים שיקלטו "באדמה" וגם בכיוון הצמיחה של השתיל הצעיר לאחר שינבטו. יש לנו כמבוגרים יכולת, מוגבלת אמנם אך עדיין קיימת, להיות מעורבים במשהו בגיבוש הזהות של הצעירים. הרכיבים החשובים הבאים הם מרכיבי האישיות והגורל שיפגיש להם סיטואציות משלו. האם לממשל ולרגולטור יש תפקיד בעיצוב פני העתיד?

הממשלה במדינת ישראל מקפידה כבר שנים לחשוב רק לטווחים מאד קצרים כמו בניית וילות להשכרה בצפון. אנחנו כנתינים של המדינה לא ממש נחשפים לפעולות שיש בהם חזון לטווח ארוך ויש להניח כי אם אנחנו לא נחשפים, כנראה שלא באמת קורה משהו בנידון. לא ממש ניכר כי יש תכנון לטווח ארוך בצבא, בכלכלה, בחינוך או ברווחה. שרים מתחלפים במשרדים הכי חשובים בקצב אש של תת מקלע ולכן כל התכניות הן אך ורק ברמה ההישרדותית. אנחנו כבעלי השפעה וזכות בחירה צריכים לדאוג שדפוסי הפעילות ישתנו מיד, אך לא נראה שיש מספיק אקטיביות או מישהו שיוביל לכיוון הזה.

התנהגות הממשלות הנבחרות בשנים האחרונות ממש מקוממות, לו רק ניתן היה להגיש כנגדן תביעות ייצוגיות בבית דין דיני עבודה זה יכול היה להיות אקט של מחאה, רק עד שהתביעה תגיע לכדי דיונים והכרעה, כבר יתחלפו שני ראשי ממשלה, שלושה שרי פנים שני שרי משפטים וארבעה שרי רווחה.

המשך מאמר